zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |
RSS
SmodCMS

Doświadczenia fizyczne

Doświadczenia z mikrofalówką


Jeżeli którys z Was posiada w mieszkaniu takie urządzenie, istnieje kilka prostych doświadczeń, które możecie wykanac za jego pomocą

Doświadczenie 1

1.W tym doświadczeniu potrzebna jest tylko folia aluminiowa. Zgniatasz ją w kształt owalny lub np. klamki (pamiętaj żeby była nieduża)po czym wkładasz do mikrofali i włączasz urządzenie. Po chwili na zagięciach foli zaczynają przeskakiwac drobne pioruny

Doświadczenie 2

2. Do tego doświadczenia potzrebujesz wody destylowanej i krzyształków soli lub cukru. Płuczesz szklanke wodą destylowana, po czym wlewasz do niej czystej wody destylowanej. Wstawiasz do mikrofalii na kilka minut. wyciągasz ostrożnie(szklanka jest bardzo gorąca) i wrzucasz kryształek soli lub cukru. Woda zaczyna się gwałtownie gotować

Doswiadcznie 3

W tym doświadczeniu spróbujemy otrzymać małą.latającą kulkę plazmy lub raczej promień kulisty. Potrzebny nam będzie słoik o pojemności ok.1 litra(im mniejszy tym trudniejsze doświadczenie) i jedno....winogrono:). Winogronko kroimy w pionie na dwie połówki, a potem przekrajamy je jeszcze na pół(tym razem w poziomie) i pozwalamy aby zawisło na skórce.

Wkładamy je do mikrofalówki(ukłądamy dokładnie na środku talerzyka) i nakrywamy słoikiem. Po włączeniu mikrofali czekamy aż rozpocznie się proces. Pamiętamy o tym, żeby winogronko miało ostre krawędzie.

Doświadczenia z elekrtyzowaniem

Doświadczenie 1

Wykorzystamy tu balon i strumień wody. Napompowany balon pocieramy o własy i w ten sposób naelektryzujemy go. Następnie nalezy przystawić go do wody cieknącej z krany i obserwować. Woda będzie delikatnie odsuwać się od balona . W ten sposób udowodniliśmy, że woda jest dipolem. Doświadczenie 2.

Jest to doświadczenie ze strumieniem wody(np. z węża ogrodowego). Jeżeli do lejącego się w miarę w jednym kierunku strumienia, zbliżymy coś naelektryzowanego, woda zbierze się w jeden strumień. Natomiast jeżeli przybliżymy to jeszcze bardziej, woda rozpryśnie się jeszcze bardziej niż przedtem.

Doświadczenie 3

Potrzebna nam jest kartka, szczotka i ściana. Kładzieny kartkę na podłodze i energicznie pocieramy szczotką, po jakims czasie gdy przyłożymy kartkę do ściany, przyklei się ona do niej.